...
afimo logo white

Kredyt hipoteczny 2% – Rządowy program

Rządowy program kredyt hipoteczny 2% - to nowy program mieszkaniowy dla osób młodych, przed 45 rokiem życia, którzy mierzą się z zakupem pierwszego mieszkania.

Udostępnij

Nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie ma wspierać młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania w najbliższym roku, ale również w perspektywie najbliższych kilku lat. Program ma ruszyć w lipcu 2023. Będzie się opierać na dwóch rozwiązaniach:

  • Bezpiecznym kredycie hipotecznym 2%
  • Koncie mieszkaniowym.

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie?

Pierwsze Mieszkanie to program skierowany dla osób do 45. roku życia, które zainteresowane są kupnem swojego pierwszego mieszkania. Pierwsze mieszkanie można kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma też żadnego limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania.

Kto nie będzie mógł skorzystać z kredytu hipotecznego 2% ?

Jeśli ktoś ma lub miał mieszkanie (w tym dom jednorodzinny lub spółdzielcze prawo dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego), z tego programu nie będzie mógł skorzystać.

Z programu nie będzie mogła skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, która to darowizna została następnie cofnięta, bo to oznacza, że posiadała już kiedyś nieruchomość – wskazał Waldemar Buda.

Jaki kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie 2023?

Kredyt hipoteczny 2%  będzie polegać na gwarancji oprocentowanie kredytu hipotecznego w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu mieszkaniowego dopłaci państwo. Ten filar programu skierowany jest dla osób, które myślą o zakupie mieszkania w najbliższym czasie, np. w ciągu roku.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%”

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:

  • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

Wkład własny nie jest wymagany. Oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Początkowo spłacany ma być głównie kapitał.

Jakie dofinansowanie do kredytu w Pierwszym Mieszkaniu?

Analityce HRE Investments oszacowali, że przy założeniu niezmiennych warunków rynkowych, pojedynczy kredyt zaciągnięty na 30 lat i kwotę 500 tys. zł wymagać będzie ponad 235 tys. zł budżetowych dopłat.

Dzięki tym pieniądzom osoba zaciągająca tani kredyt będzie mogła nie płacić raty na poziomie prawie 3850 zł miesięcznie. Zamiast tego przez 10 lat będziemy spłacać ratę w kwocie od prawie 2,6 tys. zł w pierwszym miesiącu, która stopniowo będzie malała do mniej niż 2,2 tys. zł w 120 miesiącu spłaty. Potem dopłaty mają ustać i pozostałą kwotę (w tym przypadku 333 tys. zł) będziemy musieli już spłacać na standardowych warunkach. Jeśli dług taki rozłożylibyśmy sobie na 20 lat spłaty w systemie rat równych, to oznaczałoby to koszt miesięczny na poziomie poniżej 2,9 tys. zł i to wszystko przy założeniu, że aktualne oprocentowanie kredytów (około 8,5%) przez cały 30-letni okres pozostanie niezmienione.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego
Kredyty hipoteczne

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Planujesz zakup mieszkania lub domu i zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Dowiedz się, jak banki ustalają maksymalną kwotę kredytu hipotecznego, na jaki procent możesz otrzymać kredyt. Z naszym przewodnikiem podejmiesz świadome decyzje finansowe i unikniesz nieprzyjemnych pułapek.

czytaj więcej!

Jeszcze nie odchodź

Zatrzymaj się!

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony. Jestem przekonany, że mogę Ci pomóc w realizacji Twoich celów finansowych. Wypełnij poniższy formularz, aby umówić się ze mną na DARMOWĄ konsultację. 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.